Mrchy aneb řekni mi pravdu o své lásce (Alma de Groen)

V prostoru Černé labutě v Praze se hraje inscenace intimního divadla v režii Ireny Žantovské, Mrchy aneb řekni mi pravdu o své lásce. Hra australské autorky Almy de Groen měla premiéru v roce 2001 v Sydney. V českém obsazení hrají Dana Batulková, Dáša Bláhová, Nina Divíšková a Lenka Skopalová. Hra pojednává o příběhu čtyř přítelkyň, jejichž životy jsou spjaty s jedním mužem. Děj je postaven na vyostřených konverzacích, které zrcadlí témata jako věrnost, láska a přátelství, ale v jejich negativní poloze – nevěře, lži, a pokřivených kompromisech.

Zdá se, že hra vychází z předpokladu, že každá žena po čtyřicítce skrývá nějaké stigma, trauma, hanbu. Proto diváka nepřekvapí, že za přispění alkoholu dochází k nutné konfrontaci a vyostření, které uvolní nahromaděný přetlak.

Hra je sice o ženách a vystupují v ní pouze ženy, paradoxně je ale hlavní postavou (již zesnulý) muž, který zásadně poznamenal životy všech. Ze hry vychází jako polo-geniální bezcharakterní manipulativní zbabělec. Přesto mám pocit, že hlavní frustrací žen je vědomí vlastní slabosti, která dopustila dlouhodobé ponižující zacházení.

Hra Mrchy ukazuje, že nikdy není pozdě vyrovnat se s traumaty. Zřejmě by ale bylo zdravější, kdyby k reflexi vůči druhému pohlaví došlo v době, kdy jsou všichni zúčastnění naživu.

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInRedditStumbleUponEmail