Feministka vs developer

Slova… zatímco na stránkách pravidla.cz má své místo feministka, mužská obdoba slova, čili feminista, je k nenalezení.

Slovo feministka tedy existuje. Často má ale v nečem negativní náboj. Každý by ho možná popsal jinak, ale na celkovém vnímání to příliš nemění. Muž feminista – podle pravidel neexistuje. Pokud existuje ve skutečnosti, je vnímán podobně negativně jako feministka?

Nakonec mám pocit, že feministky na tom nejsou tak špatně. Možná že slovo developer začíná mít ještě negativnější nádech než feministka (a navíc ani není v pravidlech – i když prokazatelně existuje).

Slova a způsob, jakým popisují naši realitu, nejsou nevinná a neutrální. Možná Vás napadají i příklady genderových posuzování – a každý jazyk má svá vlastní – pochlapit se, být zženštilý…někdo by řekl „a co má být“ a jinému by připadala stereotypní a stigmatizující.

Ale jsou to jen slova, teprve my jim dáváme zabarvení a význam. A můžeme se pokaždé znovu rozhodnout, jak s nimy naložíme a v jakém kontextu je použijeme.

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInRedditStumbleUponEmail
Příspěvek byl publikován v rubrice Úvahy se štítky , a jeho autorem je Lucie. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.
  • Zapp

    Pěkný nápad s těmi pravidly. Jenom by asi stálo za to použít místo inzertní stránky (taky) Ústav pro jazyk český. Tam je situace možná ještě zajímavější: feministu příručka zná, při zadání výrazu „feministka“ pak neomylně směřuje k výrazu „zakomplexovaný“ :)
    http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=feministka&Hledej=Hledej