„Usmála se, dá ti“ – lapidární turecké pořekadlo

Jak poznat, jestli o vás má dívka zájem? Málokdy se muži dostane explicitního „mám o tebe zájem“, a tak nezbývá než se spolehnout na jiné projevy verbální i nonverbální komunikace. V Turecku je za jeden z ukazatelů „zájmu“ považován i úsměv, který je také předmětem lapidárního tureckého pořekadla: „Usmála se, dá ti“ (v orig. „güldü, verecek“). A to doslova, slovo od slova.

Původ tohoto úsloví mi není znám… Replika se ale objevuje mimojiné ve filmu legendárního tureckého herce Kemal Sunala (pro zájemce k vidění v posledních vteřinách videa, ve chvíli, kdy se protagonistovi rozsvítí oči a ožije mu hlas, říká: „usmála se, usmála! Čili, dá mi! … Samozřejmě své srdce“ min: 1.17-1.24). Pořekadlo si našlo cestu také do populárních svépomocných slovníků, které vytváří uživatelé internetu často pod hlavičkou některé z předních univerzit. Podle jednoho z přispěvatelů, se jedná o zkrácenou verzi konceptu: „muž, který věří, že se líbí každé ženě, jež se na něj usměje“ (v orig. „kendisine gülümseyen her kızı hoşlandı sanan erkek“).

Můžete si říct, je to detail. Ano, ale jeho neznalost vás může přivést do prekérní situace – totiž, že budete vysílat signál, kterého si nejste vědoma. Navíc v zemi, kde je v podvědomí zaklíněna představa, že cizinka je k sexuálním dobrodružstvím povolnější. I v Turecku se pak najdou tací, kteří považují právě úsměv za synonymum souhlasu.

Je otázkou, do jaké míry si muži v Turecku úsměv interpretují tímto způsobem. Nejčastěji se hláška „Usmála se, dá ti“ ozývá jako vtip ze strany přihlížejících kamarádů, aby dotyčného jedince popíchli a motivovali k „akci“. Toto rčení bych tedy zařadila do kategorie „dobré vědět.“ Sama jsem o něm dlouho nevěděla, a až když mě na něj byla upozorněna, začala jsem se zamýšlet nad tím, proč že na trhu vždy dostanu ty nejkrásnější jahody…

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInRedditStumbleUponEmail