Porod do 31.8. vám zjednoduší život. Proč?

školka

Sdružení Gender Studies publikovalo na konci srpna glosu, ve které poukazuje na častý problém rodičů dětí v „předškolkovém“ věku. Pokud jsou jejich potomci mladší 3 let v den začátku nového školního roku, nejsou pak do školky přijati. Aby se předešlo nepříjemnostem, rodit je tedy třeba do 31.srpna.

Podle platných pravidel, k předškolnímu vzdělávání přijímá děti ředitel(ka) školky, který(á) také stanovuje kritéria pro přijetí. Je tedy teoreticky možné, že i dvouleté dítě do školky nastoupí. Nacházíme se ale v období, kdy místa ve školkách chybí (jen v roce 2012 bylo odmítnuto na 40 000 dětí), a sotva se tak dostane na ty, kteří mají zákonné právo do školky nastoupit, a to jsou děti rok před nástupem do školy. Nemusí sice do školky povinně, pokud o to ale jejich rodiče projeví zájem, musí je ředitel(ka) školky přijmout přednostně.

Silné ročníky časem odezní, ale pokud by ale školky začaly systematičtěji přijímat mladší děti, nemusely by se bát navyšovat kapacitu, protože o nová místa by byl i do budoucna zájem. A rodiče by se pak taky nemuseli obávat ztráty nároku na pracovní pozici odpovídající jejich pracovní smlouvě, která jim zajišťuje návrat do zaměstnání za původních podmínek jen po dobu tří let.

Zdá se tedy, že přijímání mladších dětí do školky nestojí vcelku nic v cestě (ze střednědobé perspektivy… pár let bude totiž ještě plná kapacita). Zůstává však mnoho nezodpovězených otázek… Tak například finance: Dnes se rok navíc ve školce platí (asi 1000 Kč měsíčně), což může komplikovat docházku některým dětem, které roční odklad školní docházky skutečně potřebují. Otázkou je, jak by se školky a rodiče vypořádaly s delší docházkou většiny dětí.

A jak by to bylo s nástupem do školy? Neobjevil by se pak logický tlak na to, aby byly do první třídy přijímány děti, kterým je teprve pět, a bude jim šest třeba až v listopadu? Ve srovnání s jinými zeměmi by si pak české děti nepřipadaly staré, jako když se dnes setkají s Francouzi, kteří nastupují do školy dřív, jejichž střední škola má jen tři ročníky a kde je přeskakování tříd talentovanými žáky běžnější. Jestli by ovšem cena za vyrovnanější věk školáků napříč Evropou nebyla příliš vysoká – ukrajování z dětství.

Pozn. Ministerstvo školství nad reformou předškolního vzdělávání také přemýšlí… a na málokterou akci je takový nával (nebo byl vyhrazen příliš malý sál?), jako právě na konferenci Ministerstva školství „Inovace v předškolním vzdělávání“. Koná se 18.10., ale místa jsou již beznadějně obsazena…

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInRedditStumbleUponEmail