Černochová, Dienstbier a typicky mužská vlastnost: ješitnost

„Mně přijde pikantní to, že pan ministr Dienstbier chce, aby bylo více žen v politice, ale předvádí nám tady tu nejhorší mužskou vlastnost, a tou je ješitnost.“ Řekla poslankyně Jana Černochová v ČT. A mě přišlo pikantní, jak málo reakcí její výrok vyvolal, o to víc, že se vloudil do tématu, které se genderu přímo netýkalo. Kdyby někdo řekl, že Michaela Marksová Tominová se hodí na ministerstvo sociálních věcí proto, že vykazuje tu nejkrásnější ženskou vlastnost, tedy schopnost starat se o slabé a potřebné, reakcí by bylo více. Přitom ani zevšeobecnění, které provedla Jana Černochová, bychom neměli přejít jen tak. Koneckonců volená zástupkyně podporuje genderové stereotypy v přímém přenosu.

jana černochová v čt24

Poslankyně za ODS, Jana Černochová, byla minulý čtvrtek (7.8.) hostem Událostí komentářů na ČT24. Tématem byl služební zákon a kompromis, kterého se dobrala koalice s opozicí. V pořadu zazněla také kritika ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu, Jiřího Dienstbiera. Stručně řečeno, byl s výsledkem jednání nespokojen, mluvil o vydírání vládních stran opozicí, atd.

Následující otázka moderátora, která směřovala na Janu Černochovou, se týkala vyhrožování obstrukcemi a toho, proč by opozice měla blokovat schválení zákona, který si většina v Poslanecké sněmovně přeje.

Jana Černochová:

„Já si myslím, že pan Dienstbier velmi nevhodně volí slova. Existuje v České republice parlamentní demokracie, kde každý zástupce politické strany má právo seznamovat Poslaneckou sněmovnu se svými názory, přesvědčit své kolegy o tom, že ten jeho názor je možná lepší, než byl ten návrh zákona. A pokud… Mně přijde pikantní to, že pan ministr Dienstbier chce, aby bylo více žen v politice, ale předvádí nám tady tu nejhorší mužskou vlastnost, a tou je ješitnost.“

Moderátor: „A teď tedy zpátky k mé otázce…“

Výrok paní poslankyně jsem si poslechla. Přečetla. Přepsala jsem ho sem. Znovu jsem si ho přečetla. To spojení mezi ješitností a počtem žen v politice… Pokouší se Jana Černochová říct, že ješitnost mužů odrazuje ženy od vstupu do politiky? A jak pozoruhodně tuto myšlenku propašovala do odpovědi, která se týkala obstrukcí ve sněmovně… svědčí to o tom, že jí je to téma asi blízké…

A opravdu. Stačilo vyhledat spojení „Černochová kvóty“ a jako první se objevil tento nedávný příspěvek do Parlamentních listů. Hned v úvodu Jana Černochová píše:

„Zastánci kvót pro ženy v politice vycházejí zjednodušeně z myšlenky, že české ženy se nehrnou do politiky a vysokých funkcí vůbec, protože v myšlení společnosti prý převládají stále genderové stereotypy.“

„V myšlení společnosti prý převládají stále genderové stereotypy.“ Slovo „prý“ jakoby naznačovalo, že autorka je skeptická k této myšlence, kterou předkládají zastánci kvót (mimochodem nemyslím, že se jejich argumenty dají tímto způsobem shrnout. Více zde). Přitom se zdá, že sama je důkazem její pravdivosti: Není snad její výrok „Nejhorší mužská vlastnost je ješitnost“ příkladem genderového stereotypu?

Touto rétorickou otázkou se ale nedá skončit. Argumentace Jany Černochové v Parlamentních listech vyvolává další a další otázky a obsahuje mnoho perel. Například toto:

„Znám osoby v politice, které, ač mají v občanském průkazu psáno písmeno F, dokážou tvrdě vyjednávat, chladnokrevně argumentovat a neústupně hájit svoje. Znám spousty mužů, kteří si emocionálními výbuchy, ustrašeností, intrikařením nebo drby nijak nezadají s oním s oblibou tradovaným obrazem „ženské“. Není náhodou třeba i tohle důvod, proč máme v horních patrech politiky tak málo žen? Třeba se tam nehrnou i proto, aby se nemusely dívat na některé karikatury takzvaných mužů politiků a poslouchat jejich zaručené rady, jak vyřešit ženskou otázku.“

Ženy se do politiky nehrnou proto, aby se nemusely dívat na zženštilé muže?

O tom jsem se také chtěla dozvědět víc, ale vyhledávání „Černochová, nemám ráda zženštilé muže“ už žádný kloudný výsledek nepřineslo.

FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedInRedditStumbleUponEmail
  • Zapp B.

    Paní poslankyně v tom má trochu guláš – kdyby bylo v politice víc žen, mohly by se snad pak naopak muži i ženy v ní chovat víc stereotypně, protože by zastoupení ješitnosti i pečovatelského instinktu bylo paritnější, no ne?